ERA „NA SZYBKO, NA JUŻ”

 Jestem skłonna stwierdzić, iż obecnie panuje „ERA NA SZYBKO – NA JUŻ” . Coraz więcej zgłaszających się do mnie ludzi biznesu to ludzie niecierpliwi. Niecierpliwość wiąże się z przymusem robienia wszystkiego na szybko, bo jak mówią „ Pani Izo przecież ktoś może mnie wyprzedzić”. Ta niecierpliwość udziela się wszystkim klientom, którzy chcą mieć zlecenia wykonane jak najszybciej . To z kolei powoduje że szefowie popędzają swoich pracowników i mówią „ masz to zrobić, bo jak nie to klient pójdzie gdzie indziej” i tak pracownicy siedzą po nocach i pracują.  Przyzwyczailiśmy się że w „epoce szybkiej informacji, szybko spływają  do nas informacje, dużo naraz nasz mozg dostaje impulsów informacyjnych. Ciągle musimy na tymi informacjami nadążać. Atakują nas maile, smsy, Internet,  Smart fony itd. Przyzwyczailiśmy się do szybkiego przepływu informacyjnego poprzez nowoczesne narzędzia elektroniczne jesteśmy stale podłączeni do informacji i tego samego zaczynamy wymagać od siebie. Jednak nie jesteśmy maszynami ale ludźmi.

Życie na szybko - blog Izabeli Kielczyk

 I tak oto chcemy na szybko:

  • odpoczywać – często trafiają do mnie menadżerowie wyższych szczebli i pytają „Pani Izo jak mogę szybko odpocząć?”- nie widzą i nie rozumieją, ze te dwa słowa są ze sobą sprzeczne! często menadżerowie chcą mieć  krótkie i efektywne urlopy np: 2 dniowe.
  • relaksować się –  bardzo często słyszę, „czy ma Pani szybką poradę, jak przez 5 minut tak się zrelaksować by móc znowu pracować znowu na 100%?”
  • osiągać sukcesy  - często zdarza się ze ludzie są niecierpliwi na drodze do kariery zawodowej.  Chcą  „na już, na szybko” osiągnąć sukces i bardzo stresują się z tego powodu, że nie osiągają go tak szybko jakby chcieli. To powoduje, że jeszcze szybciej chcą pracować a to powoduje zawały już u 30-latków! Do mnie coraz więcej ludzi biznesu przychodzi z takimi problemami.
  • pracować nad sobą na coachingu – bardzo często na sesjach słyszę „ Pani Izo ja chce szybko osiągnąć cel, jedna, dwie sesje wystarczą? Mogę pracować i przez 5 godzin na sesji byle na drugi dzień był efekt”. Ludzie zapomnieli,  że nasz mózg by nauczać się nowego nawyku, zachowania potrzebuje do tego  około 28 dni. Ten czas potrzebny jest na zrozumienie  dlaczego tak a nie inaczej się zachowuje, jaki cel chce osiągnąć  i jak mam tego dokonać. Czas to nas sprzymierzeniec a nie wróg. Zapominamy o tym w 21 wieku.
  • szybko odpowiadać klientom na zlecenia  - słyszę często od moich klientów, grafików, handlowców „przecież klient ma smart fona na wakacjach i sprawdzi, jak szybko zrobiłem zlecenie dla niego. Jak tego nie zrobię to pójdzie do kogoś innego, kto zrobi projekt na  3:00 nad ranem!”
  • szykować projekty dla szefa – bo szef się już się niecierpliwi i uważa, ze pracownik może być na 200% efektywny i dyspozycyjny
  • chodzimy, jemy ba, często nawet nie mamy czasu zjeść lub niecierpliwie stoimy w firmowym bufecie a w między czasie klikamy na telefonie i odpowiadamy na miale.  A era fastfood osiąga apogeum.
  • zasypiać – od zapracowanych menadżerów często słyszę pretensje „Pani Izo dlaczego  nie mogę szybko zasnąć?” , ba chcemy nawet szybko. krótko i efektywnie  spać, by nie tracić czasu.
  • się ze sobą komunikujemy – zmienił się nasz system komunikacji , obecnie nie rozmawiamy tylko wymieniamy informacje wysyłając  np: krótkie  smsy, maile. Nie mamy cierpliwości  by rozmawiać przez telefon czy pójść do kolegi którego biuro stoi kilka metrów od nas. Takie wymiany informacji służą rozwojowi relacji przedmiotowych między ludźmi a nie podmiotowych.

ZAPOMNIELIŚMY W TEJ GONITWIE, ŻE CZAS JEST NASZYM SPRZYMIERZEŃCEM NIE WROGIEM

Czas jest nam potrzebny do naładowania akumulatorów a ciągła niecierpliwość i pośpiech powodują ciągły, permanentny stres, który powoduje wyczerpanie emocjonalne, psychiczne i zdrowotne jak: przemęczenie, agresje, spadek nastroju rozdrażnienie, zniechęcenie, ciągłe infekcje, dolegliwości fizyczne bez przyczyn medycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>