przemyślenia pod koniec roku……

• Mam już 40 lat i nie mam partnera. Boże, to katastrofa, jestem taka nieszczęśliwa!
• Zostawiła mnie żona, jak ona mogła?!! nie przeżyję tego, to straszne, to już koniec mojego życia!
• Jestem najlepszy w pracy a szef tego nie docenia. Gdyby mnie zwolnił, to by było potworne – to by mnie zabiło!

Takie przekonania w naszej głowie (często powtarzane ) sprawiają, że uważamy je za prawdziwe, groźne, kategoryczne i negatywnie oceniające nasze możliwości poradzenia sobie z trudnościami życiowymi. Takie sztywne przekonania powodują tym samym, że sami wpędzamy siebie w przesadnie negatywne emocje – rozpacz, strach, beznadzieje itd. A ponieważ nasza wyobraźnia do tworzenia negatywnych scenariuszy nie zna granic, to sami wkręcamy się w coraz bardziej pesymistyczne wizje przyszłości. Widząc tylko czarne rozwiązania trudności życiowych, nie działamy, nie rozwiązujemy ich, tylko upajamy się ich obecnością. Twierdzę nawet, że niektórzy uwielbiając tkwić w poczuciu krzywdy – „jaki to ja jestem biedny, pokrzywdzony a jaki ten świat niesprawiedliwy, jacy ci ludzie okropni i źli”
taka postawa życiowa pokazuje, że zbytnio przejmujemy sie trudnościami życiowymi i zbyt duże nadzieje pokładamy w innych ludziach. wymagamy by nas kochali, szanowali bo bez tego nie możemy żyć a prawda jest taka, że możemy bez tego żyć :) . czasami to trudne, bolesne i smutne ale możliwe do przeżycia i życia dalej. ponadto nic nie trwa wiecznie, czas płynie i to tylko od nas zależy co dalej zrobimy ze swoim życiem.
Trudnościami w życiu warto się zajmować ale nie warto się nimi nie przejmować!
Osoba dojrzała to taka, która nie wymaga od życia i innych ludzi określonych zachowań i zdarzeń. przyjmuje życie takim jakim ono jest i decyduje co zamierza w nim robić. Zdaje sobie sprawę, że życie i inne osoby nie służą do tego, żeby zaspokajać jej zachcianki. A najważniejsze jest, że tych zachcianek wcale nie potrzebuje do szczęścia! Kiedy jesteśmy nieodporni na poziomie emocjonalnym, zawsze mamy wymagania co do innych ( zona nie powinna mnie zostawić, szef nie może mnie zwolnić, muszę mieć partnera by być szczęśliwym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>